צילום חיילות ביחידה צבאית – האם מצדיק מעצר כשברקע מצב נפשי ?

לא בפעם הראשונה עולה היום שוב כותרת של פרסום ראשון בדבר כך שחיילות צולמו ביחידתן במצבים אינטימיים, בעבר אירועים ותלונות מסוג זה היום נפוצים הרבה יותר אך נדמה כי בשנים האחרונות אירועים כאלו הפכו למעט נדירים יותר או שפחות מצאו את מקומם לכלי התקשורת ולפרסומים שונים.

לפני כעשור ייצגתי חשוד בתיק, חייל אשר צילם מאות חיילות וקצינות במקלחות הבסיס הסגור בו שירת בחיל הים, גם שם הוא טען בחקירתו (לפני יעוץ עם עורך דין) כי עשה זאת בגלל מצב נפשי ומצוקה נפשית. גם שם – נשאלה השאלה – "האם מצוקה נפשית של חייל יכולה להוביל לכך שלא ישהה במעצר בגין עבירות של פגיעה בצנעת הפרט והטרדה מינית של חיילות רבות?"

אינני מכיר את המקרה הזה – אך בינתיים אני יכול לומר בבטחה – שבמקרה שאני ייצגתי בעבר – אותו חייל שוחרר ממעצר והצלחנו להראות קשר בין מצבו הנפשי לבין המעשים שיוחסו לו.

התשובה לשאלה המוסרית אגב, אם עניין של צילום במקלחות בבסיס צבאי הוא מוסרי או לא – היא כמובן שמדובר בסיטואציה שאיננה מוסרית – כל חיילת נמצאת בבסיס בתנאים שלא בחרה לשרת בהם ויש ליתן לכל חיילת (ולכל חייל) בצה"ל לפחות את ההגנה המינימאלית לשמירה ולהגנה על פרטיות!

מאתר YNET [פורסם ביום 19/11/2020]

קצין בדרגת סגן, שמשרת כשליש באחד מגדודי פיקוד הדרום, נעצר אתמול (שלישי) בחשד שצילם 900-800 תמונות וסרטונים של חיילות ששירתו עימו ביחידה, לאורך חודשים ארוכים. כך נודע ל-ynet. הקצין הודה במיוחס לו וטען כי מדובר בהתמכרות שנבעה ממצוקה נפשית.

בית הדין הצבאי בקסטינה האריך היום את מעצרו של הקצין עד ליום שלישי. ההחלטה התקבלה מחשש לשיבוש הליכי חקירה ומסוכנות מצידו. החקירה בעניינו של הקצין נוהלה באופן חשאי בשבועיים האחרונים, לאחר ששתי חיילות התלוננו נגדו. לפי החשד, הוא תיעד חיילות רבות במצבים אינטימיים בבסיס ללא ידיעתן. חוקרי מצ"ח נדהמו לגלות מאגר עצום של תמונות חושפניות וסרטונים של החיילות בטלפון הנייד של הקצין, שהוחרם במסגרת החקירה. בכוונת החוקרים לנסות ולהגיע למתלוננות נוספות.במצ"ח מייחסים לקצין עבירות של מעשים מגונים, הטרדות מיניות, פגיעה בפרטיות וסחיטה באיומים. הוא טוען כי מעולם לא תקף פיזית אף חיילת.

מדובר צה"ל נמסר: "ב-17 בנובמבר 2020 נעצר על-ידי מצ"ח ימ"ר דרום קצין בדרגת סגן, בחשד שבמשך פרק זמן ממושך תיעד בסתר חיילות רבות בסיטואציות אינטימיות, תוך פגיעה חמורה בפרטיותן, לשם סיפוק וגירוי מיני. מעצרו של הקצין הוארך היום על ידי בית הדין הצבאי במספר ימים, לצורכי חקירה. מטבע הדברים, לא ניתן למסור פרטים נוספים אודות החקירה בשלב זה".

לקוחות מספרים על
עורך דין עידן דביר
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים

צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן