ייעוץ וליווי בחקירת מצ"ח

חייל/ת, אתם עומדים בפני חקירת מצ"ח, חקירת קבו"ד (קצין בודק) או וח"ק (ועדת חקירה)? חשוב שתקראו את המאמר שלפניכם כדי להבין מיהם גופי חקירה אל ומהן זכויותיכם בתחום. כן חשוב שתממשו את זכותכם לקבל ייעוץ עורך דין בחקירות השונות – יש לכך חשיבות קריטית לתוצאות החקירה והמשפט.

גופי החקירה העיקריים בצה"ל

  • מצ"ח – המשטרה הצבאית החוקרת היא גוף החקירה המשמעותי בצה"ל, האמון על רוב החקירות במגוון עבירות חמורות: עבירות נשק, רכוש, אלימות, סמים ועוד. עם התעוררות חשד לביצוע עבירה שכזו, חייבת היחידה להפנות העניין לביצוע חקירה במצ"ח. חוקרי מצ"ח עוברים הכשרה מקצועית בעלת תכנים חקירתיים ומשפטיים. מצ"ח מעבירה את ממצאי חקירותיה לפרקליט הצבאי, המחליט בהתאם כיצד לנהוג בתיק.
  • קבו"ד – קצין בודק פועל לחקירת מקרים שלא מצדיקים חקירת מצ"ח. קצין בודק נושא דרגה זהה או גבוהה משל החשוד. חקירת קבו"ד מתקיימת כאשר: 1. קצין שיפוט בכיר מקבל תלונה שלא נתונה לדין משמעתי, או שמועברת לבית דין צבאי. 2. פרקליט צבאי מורה על מינוי קבו"ד. 3. בדיקת חוסר בציוד אפסנאי. 4. אובדן מסמכים סודיים. ממצאי חקירת קבו"ד מועברים לפרקליט הצבאי להחלטתו כיצד לנהוג בתיק.
  • וח"ק – ועדת חקירה מהווה כלי בידי המפקד לצורך איתור כשלים בגוף עליו הוא מופקד, במטרה להסיק מסקנות ולהפיק לקחים לשיפור. בראש וח"ק עומד קצין, וחברי וח"ק הינם חיילים או קצינים מהמפקדה בה אירע האירוע הנחקר, והינם ללא משוא פנים או ניגוד אינטרסים בנושא החקירה. וח"ק מתנהלת בדלתיים סגורות, אך אם במהלך עבודתה עלול להיפגע שמו הטוב של חייל, הוא רשאי להיות נוכח בישיבות הנוגעות לשמו הטוב, לחקור עדים, להשמיע דבריו ואף להיות מיוצג ע"י עו"ד.

זכות ייעוץ עורך דין בחקירות מצ"ח, קבו"ד, וח"ק

חיילים המוזמנים לחקירת מצח, חקירת קבו"ד או חקירת וח"ק, רשאים לקבל ייעוץ מסנגור צבאי או פרטי, שיש לו אישור להופיע בבית דין צבאי. חייל שנעצר יכול להודיע מיד לעו"ד על מעצרו ומקום המעצר, ולממש זכות להיוועץ עם עורך דינו בדיסקרטיות לפני שחקירתו תימשך. אסור לחוקר להמשיך בחקירה מבלי לתת לחשוד לקיים זכות היוועצות עם עו"ד, אלא אם החשוד ויתר עליה.

מתן ייעוץ בשלב החקירה יכול להיות קריטי ורב השפעה על טיב ההחלטה שתתקבל בתום החקירה כנגד החשוד. ייעוץ כזה מסייע לחייל לשמור על זכויותיו.

ייעוץ וליווי עו"ד בחקירות מצ"ח, קבו"ד, וח"ק – חשוב במיוחד!

רוב החיילים העומדים בפני חקירת מצ"ח, חקירת קבו"ד או חקירת וח"ק, הינם צעירים, חסרי ניסיון, ידע או כושר ביטוי, שנחקרים לראשונה בעניין עבירות צבאיות או עבירות פליליות. מדובר בסיטואציה טראומטית ומאיימת עבור חיילים, שאינם יודעים מהם זכויותיהם וחובותיהם במצב זה, מהם האמצעים ושיטות החקירה המתוחכמות העומדים לרשות חוקריהם, מהו מצבם המשפטי, מהם סיכוייהם, וכיצד עליהם להתמודד עם החקירה מבלי לגרום נזקים לקו ההגנה שלהם. לפיכך, חשוב מאוד לקבל ייעוץ וליווי עו"ד פלילי בחקירות מצ"ח, קבו"ד ווח"ק. חוק השיפוט הצבאי מתיר לחיילים לקבל ייעוץ וייצוג משפטי מטעם עורך דין פרטי, המאושר לשמש כסנגור בבית דין צבאי.

עומדים בפני חקירה צבאית? פנו לעו"ד עידן דביר

עורך דין עידן דביר הינו סנגור צבאי, מורשה להופיע ולייצג בבתי דין צבאיים, ששירת בפרקליטות הצבאית בתפקידים שונים. לעו"ד דביר ניסיון עשיר בייצוג למעלה מאלף תיקים של עבירות צבאיות ופליליות. הוא מיומן הן בהליך הפלילי בצה"ל והן בטיפול בכל התיקים הפליליים, ובעיקר בייצוג אנשים נורמטיביים שהסתבכו לראשונה בחייהם. חיילים רבים והוריהם זכו בשקט נפשי ובהישגים משפטיים חשובים בזכות ייעוץ וליווי של עו"ד דביר בחקירות מצ"ח, קבו"ד וכן וח"ק.

לקוחות מספרים על
עורך דין עידן דביר
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן