קניין רוחני, פטנטים וזכויות יוצרים

עורך דין דיני קניין רוחני

עורך דין קניין רוחני, פטנטים.

מהו קניין רוחני? מה כוללות זכויות קניין רוחני? מה מסדיר החוק בנושא קניין רוחני? מה תפקידו של עורך דין קניין רוחני? במאמר זה תוכלו ללמוד אודות הנושא ולהבין: אם נפגעו זכויות קניין רוחני שבבעלותכם – תוכלו לפנות לעורך דין קניין רוחני ולקבל את ההגנה המתאימה.

מהו קניין רוחני?

קניין רוחני הינו מושג המתייחס לזכויותיו של אדם בנכסים לא מוחשיים, המהווים את פרי יצירתו: יצירות בתחומים שונים, המצאות למיניהן – פטנטים, עיצובים, מוניטין וכיוב'. חשוב להבין כי רוב התגליות, המידע, הפטנטים והרעיונות הקיימים בעולם, הינם חופשיים מבעלות, וכל המעוניין יכול להשתמש בהם. רק נכסים שהדין מוצא אותם ראויים להגנה ע"י זכויות קניין רוחני, יהיו בבעלות בלעדית של מי שיצר אותם או מי שזכויותיהם הועברו אליו. החוק מפריד בין זכויות המוגדרות ורשומות בתור קניין רוחני שבבעלות אדם כלשהו: פטנטים, סימן מסחר, כינוי מקור וכו', לבין זכויות לא רשומות כגון: זכויות יוצרים, זכויות מבצעים, ציון גיאוגרפי, סוד מסחרי ועוד.

מה כוללות זכויות קניין רוחני?
זכויות קניין רוחני כוללות:

  • פטנטים – הגנה על המצאות של מוצרים ותהליכים.
  • סימני מסחר – הגנה על מילים, סימנים, דמויות או צלילים של מוצרים או שירותים.
  • עיצובים – הגנה על עיצוב תעשייתי של מוצר, לרבות קו דמות, דוגמה, צורה, קישוט.
  • זכויות יוצרים – הגנה על יצירות ספרות, אמנות, מוסיקה ועוד.
  • הגנה על זכויות נוספות כגון: זכויות מבצעים ומשדרים, זכויות מטפחים, כינויי מקור, הגנות מתחרות בלתי הוגנת ועוד.

דיני קניין רוחני – למה הם נועדו?

הגנות על קניין רוחני נדרשות בעיקר בשל העובדה, שקל מאוד להעתיק יצירות שהן פרי עבודתו והגותו של אדם אחר. כך למשל, בעידן האינטרנט קל מאוד לפגוע, בטעות או במכוון,  בזכויות קניין רוחני, ע"י שימוש בתמונות או פונטים ללא אישור או רכישה מראש, פטנטים, זכויות יוצרים וכדומה.

דיני קניין רוחני נועדו לתת תמריץ ליצירה, למחקר, ולהעשרת החברה באמצעותם – זאת תוך כדי שמירה על איזון שבין מתן זכויות בלעדיות ליוצרים, ממציאים, ובעלי פטנטים, לבין אינטרסים משפטיים, כלכליים וחברתיים שונים. דיני קניין רוחני מאפשרים לבעל קניין רוחני לעשות שימוש בלעדי ביצירתו ולהגן עליה מפני ניצול או העתקה ע"י אחרים, כאשר בה בעת החברה זוכה להיחשף ליצירות ומוצרים חדשים. רוב זכויות קניין רוחני מוגנות בדרך כלל לתקופה מוגבלת שבסיומה הופך המידע לנחלת כלל.

סעדים בגין הפרת זכויות קניין רוחני – חשוב להתייעץ עם עורך דין קניין רוחני

בחוק מוסדרת פסיקה בנושא קניין רוחני בעניינים כגון: מושא הבעלות, תנאי ההגנה על זכויות קניין רוחני, סעדים שמגיעים למי שזכויות קניין רוחני שלו הופרו, אכיפה והיקף הזכויות. סעדים הניתנים בגין הפרת זכויות קניין רוחני הם מיידיים וגבוהים. על מנת לבחון נושא הפרת זכויות בצורה מדויקת, חשוב להתייעץ עם עורך דין קניין רוחני המנוסה בתחום זה ובתחום זכויות יוצרים.

משרד עורכי דין עידן דביר מספק ייעוץ, ליווי וייצוג בתחום זכויות קניין רוחני. אם הינכם חוששים או יודעים שהופרו זכויות קניין רוחני שלכם – פנו למשרד עורך דין קניין רוחני – עידן דביר ועניינכם יטופל במקצועיות ובמסירות כך שתזכו בכל ההגנות המתאימות.

לקוחות מספרים על
עורך דין עידן דביר
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן