נס החנוכה של סמ"ר ש': שוחרר לאחר שמונת ימי מעצר – למרות שנחשד ונחקר בעבירות סחר, תיווך והחזקה שלא לצריכה עצמית במצ"ח.

שוחרר לאחר שמונת ימי מעצר – למרות שנחשד ונחקר בעבירות סחר, תיווך והחזקה בסמים שלא לצריכה עצמית במצ"ח.

באותו בוקר הזדכה סמ"ר ש' על הציוד שלו בבסיס, החזיר מדים ונפרד לשלום מכל מפקדיו וחבריו לבסיס. ש' חשב שלמחרת הוא יגיע פעם נוספת ואחרונה לבסיס צבאי כחייל בסדיר וזאת על מנת "לגזור את החוגר". סמ"ר ש' שירת שירות תקין ומלא בתפקיד חשוב ומסווג בחיל הים והכל לשביעות רצונם של המפקדים – אך למחרת, ש' לא הגיע לגזור חוגר – ומה הייתה הסיבה לכך?

לאחר שבבוקר הזדכה על כלל הציוד הצבאי ועל המדים, יצא סמ"ר ש' לביתו. בשעות הלילה המאוחרות של אותו היום, ש' נתפס על-ידי משטרת ישראל לאחר שהיה שותף, לכאורה, בעסקת סמים במהלכה נרכשו על-ידו מעל ל-20 גרם (!) סמים מחולקים למספר שקיות. ש' מסר בחקירתו במשטרה מידע כי הסמים שרכש נועדו לשימושו לאחר השחרור בצה"ל אך גם מסר כי הוא מתכוון להעביר חלק מהסם לאחרים.

ש' עוכב על-ידי משטרת ישראל לחקירה ובהמשך הלילה הועבר למצ"ח שם נעצר ואף הובא למחרת בפני שופט. בבית-הדין חקר סנגורו של סמ"ר ש', עורך-הדין עידן דביר, את חוקר מצ"ח ולבסוף קבע בית המשפט על הארכת מעצר לטובת השלמת חקירה וביצוע פעולות נוספות תוך שהוא נעתר לבקשת ההגנה לקדם את הליכי השחרור של סמ"ר ש' משירות צבאי.

שלושה ימים מאוחר יותר, שוב ביקשה הפרקליטות הצבאית להאריך את מעצרו של ש', אלא שלדיון זה ש' הגיע כאשר הוא כבר משוחרר משירות לאחר שעורך דינו פעל מול גורמי השלישות ישחררו אותו משירות צבאי נוכח העובדה שמועד שחרורו כבר עבר! בדיון זה, בית-הדין הצבאי בחן את חומרי החקירות ופעולות חקירה נוספות שביקשו גורמי מצ"ח לעשות וגם הפעם האריך את המעצר בארבעה (4) ימים נוספים (בהם נכלל גם סוף השבוע).

בדיון המעצר השלישי ביקשו גורמי החקירה להאריך את המעצר פעם נוספת ובית הדין הצבאי נעתר לבקשה להארכה ביום אחד בלבד וזאת לאחר שעורך הדין עידן דביר התנגד לבקשה בשם ש' וטען כי מדובר בהימשכות הליכים.

למחרת, טרם דיון המעצר הרביעי בעניינו של ש', לאחר 8 ימי מעצר, הגיע עורך-הדין עידן דביר לתא העצורים בבית הדין הצבאי ביפו ובישר לאזרח ש' שהוא משוחרר ממעצר וכי התביעה לא תעמוד על המשך מעצרו ולא יתקיים דיון נוסף!

מה היה לנו במסגרת נס החנוכה של סמ"ר ש'?

חייל שהפך לאזרח.
חקירות על עבירות סחר ותיווך בסמים שהסתיימו ללא כלום.
שמונה (8) ימי מעצר שהסתיימו בשחרור ממעצר!

 

פורסם גם באתר MAKO:

חייל בדרגת סמ"ר אשר שירת בתפקיד מסווג זכה במהלך שירותו הצבאי לשבחים רבים ממפקדיו על תפקודו ולהמלצות מהם. בשבוע שעבר הוא היה אמור להשתחרר מצה"ל, אבל אז הכל השתבש.

יום לפני השחרור הוא הזדכה על הציוד, החזיר מדים ונעליים, עשה טופס 'טיולים', נפרד מחבריו לבסיס ולמחרת היה אמור לגזור את כרטיס החוגר ולהשתחרר סופית.

כמה שעות לאחר מכן התוכניות השתבשו. בשעות הערב הוא נעצר על ידי בלשי משטרת ישראל, בחשד שרכש מעל ל-20 גרם קנאביס, שחולקו לשקיות.

החייל טען בחקירתו כי אינו סוחר סמים. "תכננתי להשתמש בהם לאחר השחרור, למחרת הייתי צריך לגזור חוגר ולהשתחרר מהצבא ובמקום זה ביליתי בתא מעצר". הוא הועבר ממשטרת ישראל לטיפול מצ"ח, שם נחקר שוב ומסר גרסה זהה לזו שנתן לחוקרי המשטרה.

חוקרי מצ"ח ביקשו מבית הדין הצבאי להאריך את מעצרו בגין עבירות של "סחר ותיווך בסם". מעצרו הוארך בתחילה בארבעה ימים כדי לאפשר לחוקרי מצ"ח להשלים את החקירה.

עו"ד עידן דביר (צילום: יח"צ)

בזמן הזה, עורך הדין עידן דביר אשר ייצג אותו פעל מול השלישות הצבאית כדי שמרשו יקבל בינתיים שחרור מהצבא למרות שהוא עצור בפרשת סמים. עו"ד דביר התנגד נחרצות להמשך מעצרו, בנימוק שהוא כבר משוחרר מהצבא ומדובר ב'הימשכות תהליכים'.

בסופו של דבר לאחר שמונה ימים במעצר, החייל שוחרר לביתו. התביעה הצבאית ככל הנראה תגיש כתב אישום נגדו במועד מאוחר יותר אבל הוא לפחות יספיק לחגוג את חג החנוכה, לאחר שהרס לעצמו את מסיבת השחרור.

לקוחות מספרים על
עורך דין עידן דביר
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים

צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן