עבירות המתה

מה אתם יודעים על עבירות המתה – רצח, הריגה, גרימת מוות ברשלנות? ודאי שהן הקשות והנוראיות שבעבירות. עם זאת, קיים הבדל מהותי ביניהן, וגם אדם רגיל מן השורה והחברה עלול להסתבך בהן, בעיקר בעבירות הריגה או גרימת מוות ברשלנות. המאמר שלפניכם יבהיר את התמונה…

3 עבירות המתה… וההבדלים מהותיים!

חוק העונשין מבחין בין 3 עבירות המתה: רצח, הריגה, גרימת מוות ברשלנות. שלושתן תוצאתיות ונחשבות לעבירות גרימה, דהיינו – כל מעשה או מחדל שיגרמו למוות, ייכלל בהן. בשלושתן היסוד העובדתי זהה – אדם אחד גורם למותו של אחר. עם זאת, יש הבדל עצום ביניהן, שבא לידי ביטוי ביסוד הנפשי שנעוץ בביצוע העבירה. בהתאם לכך – גם הענישה שונה.

רצח – גרימת מוות בכוונה תחילה

רצח הינו החמור מבין כל עבירות המתה וכל העבירות שבחוק. היסוד הנפשי של רצח הינו כוונה תחילה – כוונה להרוג המלווה בשיקול דעת, בהכנה שעשה הרוצח לקראת המעשה ומתוך רצון להשיג את התוצאה הקטלנית. העונש על רצח הינו מאסר עולם.

הריגה – גרימת מוות שלא בכוונה תחילה

להבדיל מעבירת רצח, היסוד הנפשי של הריגה הינו פזיזות, אדישות או קלות דעת, כאשר המעשה או המחדל אינם מלווים בכוונה תחילה. למרות שהתוצאה זהה – גרימה למותו של אדם – עבירת הריגה הרבה פחות חמורה מעבירת רצח, שכן ההורג לא התכוון מראש למעשהו. העונש על הריגה הינו 20 שנות מאסר.

גרימת מוות ברשלנות – רשלנות זאת מילת המפתח!

גרימת מוות ברשלנות היא הדרגה הכי פחות חמורה בגרימת מוות, והיסוד הנפשי שלה הוא רשלנות. המשמעות היא שהאדם שגרם למוות לא היה מודע לטיב מעשהו, נסיבותיו או תוצאותיו , הגם שצריך היה להיות מודע להם. גרימת מוות ברשלנות היא עבירה שמאפיינת אנשים נורמטיביים, בעיקר נהגים נורמטיביים הגורמים למותו של אדם בעת תאונת דרכים.

על מנת שמקרה כלשהו יסווג בתור גרימת מוות ברשלנות, על התביעה להוכיח שלושה דברים:

  1. קיומה של חובת זהירות.
  2. הפרת החובה – כלומר התרשלות.
  3. קיום קשר סיבתי

בין הפרת החובה למות הקורבן. הענישה על גרימת מוות ברשלנות הינה עד 3 שנות מאסר ופסילת רישיון לתקופה של למעלה מ-10 שנים.

עורך דין מיומן עשוי לשנות את חייכם!

כולם יודעים שאי אפשר להתמודד עם עבירות המתה ללא ליווי וייצוג עורך דין. עם זאת, הבחירה צריכה להיות בעורך דין מנוסה ומיומן, הבקיא בכל רזי החוק ובניואנסים הזעירים, שיכולים לשנות את הגדרת העבירה מרצח להריגה או גרימת מוות ברשלנות. מדובר כאן בשינוי חייו של אדם, בהבדל בין חיים שלמים מאחורי הסורגים לבין מספר שנים קשות. עורך דין עידן דביר הינו עורך דין פלילי, המהווה את הכתובת ההולמת לטיפול באנשים שהסתבכו בעבירות המתה. עורך דין דביר ישיג את התוצאות הטובות ביותר והעונש הקל ביותר לאדם נורמטיבי, שגרם למותו של אחר מתוך פזיזות או רשלנות. יצירת קשר עם עורך דין דביר היא יצירת קשר חזרה לחיים שפויים ולשקט נפשי יחסי.

לקוחות מספרים על
עורך דין עידן דביר
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן