צוואות וירושות

עורך דין צוואות וירושות

מתי כדאי לאדם לערוך צוואה? האם ניתן לפסול צוואה? מתי יש להגיש בקשה לצו ירושה? במאמר זה תוכלו לקבל מושג ראשוני על נושא צוואות וירושות. אם עליכם לפעול בנושא – זו כבר מלאכה לעורך דין מיומן בתחום…

צוואה וירושה – שתי דרכים להורשה

כאשר אדם הולך לעולמו, קיימות שתי אפשרויות לחלוקת רכושו בין יורשיו – האחת היא בהתאם לצוואה, במידה והמנוח ערך צוואה בחייו. האפשרות השנייה אשר חלה כשהמנוח לא התיר אחריו צוואה – היא חלוקת הירושה בהתאם לחוק הירושה. עפ"י חוק הירושה, כאשר אדם הותיר אחריו בן זוג וילדים – מחצית ירושה יקבל בן הזוג, והמחצית השנייה תחולק בין הילדים באופן שווה.

באילו מצבים כדאי לערוך צוואה?

ישנם מצבים בהם מומלץ לערוך צוואה, כך שהירושה תחולק בהתאם לרצון המוריש:

  • המוריש מעוניין בחלוקת רכוש מסוימת – כאשר אדם מעוניין לחלק את רכושו באופן שונה מהמוכתב בחוק הירושה.
  • ציווי נכס או מניעת זכויות בנכס לאדם – כאשר אדם מעוניין לצוות נכס מסוים לאדם כלשהו, או למנוע מתן זכויות בנכס לאחד או יותר מהיורשים החוקיים שלו.
  • בני זוג הנמצאים בהליך גירושין – כאשר בני זוג נמצאים בהליך גירושין על סכסוכיו ומלחמותיו, כדאי שכל אחד מהם יערוך לעצמו צוואה. אם אחד מבני הזוג ילך לעולמו בעודו נשוי – חוק הירושה יעניק לבן זוגו מחצית מרכושו. צוואה תמנע העברת ירושה לבן הזוג.
  • ידועים בציבור – לידועים בציבור יש זכויות ירושה של נשואים. צוואה תבטיח שהידוע בציבור יקבל אך ורק את מה שהמוריש רוצה לתת לו, ותמנע סכסוכים משפחתיים עם ילדי הידועים בציבור.

צוואות וירושות – פנו למשרד עורך דין דביר

במצבים בהם נדרשת עריכת צוואה או הגשת בקשות שונות בנושא ירושות וצוואות – חשוב לעשות זאת באמצעות עורך דין מקצועי ומיומן בתחום. משרד עורך דין דביר פועל בתחום דיני משפחה בנושא צוואות וירושות.

ישנן מספר פעולות בתחום צוואת וירושות, בהן מעורבות עורך דין תבטיח הליך תקין שתוצאותיו ישביעו את רצון הלקוח:

  • עריכת צוואה אישית או צוואה הדדית – עריכת צוואה אינה עניין של מה בכך, והיא כרוכה ברשימת הוראות של "עשה ואל תעשה" שהחוק מפרט. בהתאם לכך, ניתן לערוך צוואות שונות. עד לפני כמה שנים ניתן היה לערוך צוואה אישית בלבד, בה אדם הורה על רצונו מבלי לערב בכך איש, לרבות בן זוגו. כיום ולאחר שמציאות חיינו הוכיחה שהשיטה אינה מעשית, בעיקר במקרים רבים של "פרק ב" – המחוקק הכיר בחוקיות צוואה הדדית. צוואה הדדית נועדה להבטיח כי הרכוש של בני הזוג יעבור לילדיהם המשותפים לאחר מות בן הזוג השני. במשרד עורך דין דביר עריכת צוואה תיעשה בצורה המקצועית ביותר עפ"י הוראות המחוקק ובהתאם לכל מקרה לגופו.
  • הגשת בקשה לצו קיום צוואה – משרד עורך דין דביר פועל מול הרשם לענייני ירושה או בי"ד דתי שסמכותו מקבילה, בכל הקשור אל הגשת בקשה לצו קיום צוואה.
  • הגשת בקשה לפסילת צוואה – אפשרית במקרים בהם יש טענה לפסלות צוואה בגין מצב נפשי או השפעות להן היה נתון המצווה בעת עריכת הצוואה. משרד עורך דין דביר פועל במסגרת הליכים של הגשת בקשה לפסילת צוואה באופן היעיל והמהיר ביותר.
  • הגשת בקשה לצו ירושה – כאשר המנוח לא הותיר צוואה, הירושה מתחלקת עפ"י נוסחת חלוקה בהתאם למצב המשפחתי של המנוח – אם היה נשוי, ידוע בציבור, אם יש לו ילדים, הורים או אחים. במקרים כאלה פועל משרד עורך דין דביר להגשת בקשה לצו ירושה לרשם לענייני ירושה או לבי"ד דתי בסמכות מקבילה.
  • ניהול עיזבון – במקרים בהם עיזבון מנוח דורש ניהול מיוחד בשל אופי נכסים או ריבוי נכסים או מחלוקות בין היורשים – נדרש עורך דין מיומן לניהול העיזבון. משרד עורך דין דביר מטפל בניהול עיזבונות בצורה יעילה ומקצועית כגורם חיצוני ואובייקטיבי.
  • ייצוג בהליכי אפוטרופסות – משרד עורך דין דביר מייצג לקוחות במסגרת ההליכים המורכבים והמחלוקות המתגלעות בתחום אפוטרופסות. האמור הן בנושא אפוטרופסות טבעית והן בנושא אפוטרופסות לפסולי דין.
לקוחות מספרים על
עורך דין עידן דביר
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן