האם אפשר לטוס לחו"ל במהלך שירות צבאי עם אינדיקציה אודות חקירת מצ"ח פתוחה?

כן! אפשר! – תשובה זו נכונה לגבי מרביתם המוחלט של המקרים!

מפקדים רבים בצה"ל לא מכירים זאת ויש טעות נפוצה בקרב מפקדים וגורמי שלישות וכוח אדם שמאמינים שבכל מקרה של חקירת מצ"ח פתוחה לא ניתר לאשר לחייל המצוי ביחידה לטוס לחו"ל – אך דבר זה אינו נכון!

באופן כללי – הדבר הנכון מצד המפקדים לעשות הוא לבדוק אם קיימת הגבלה כזו או לווא אל מול גורמי הפרקליטות הצבאית.

 

איך המפקדים יכולים לבדוק אם יש הגבלה לטוס לחו"ל במקרה של חקירת מצ"ח?

כל יחידות הצבא מצויות בקשר באופן כזה או אחר עם חוליית הפרקליטות האמונה על אותה יחידה. בעקרון החלוקה לחוליות הפרקליטות היא לפי שייכות פיקודית "צה"לית" ויש את פרקליטות דרום ומז"י (מפקדת זרוע יבשה), פרקליטות צפון וחיל הים ופרקליטות מרכז וחיל אוויר. מעבר לכך יש גופים נוספים וחוליות נוספות הדנות בנושאים מקצועיים כגון עבירות נגד אוכלוסייה מקומית באיו"ש (פרקליטות מבצעיים) ועוד…

לפי השיוך של יחידת החייל ניתן לפנות לפרקליטות הרלוונטית, לגורם האחראי באותה פרקליטות, בדרך כלל נהוג ומדובר בתובע פיקודי או בסגן הפרקליט (קצינים בדרגות סרן-רס"ן) אשר יכולים לספק ליחידה תשובה באופן מהיר ויעיל יחסית. הפנייה יכולה להיעשות באופן טלפוני או באמצעות מייל צבאי.

 

נתקלת בבעיה ומסרבים לך לצאת לחו"ל? 

במידה ונתקלת בקושי או בבעיה תמיד ניתן לפנות לעורך דין אשר יכול לבחון את סבירות ההחלטה ולעמוד בקשר עם הגורמים הרלוונטיים בפרקליטות ולברר מדוע יש סירוב ליציאתך מן הארץ. הליך זה אמנם כרוך בעלות כספית עבור עבודת עורך הדין אך ברוב המקרים יש בו כדי לפתור את הקושי ולאפשר יציאתך לחו"ל באופן מהיר יחסית. מומלץ לא להמתין לרגע האחרון לפני הטיסה!

לקוחות מספרים על
עורך דין עידן דביר
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים

צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן