מהו"ת – מרכז התמודדות ותמיכה

יחידת מהו"ת הוא מרכז סיוע הכפוף ליועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר – יוהל"ם (בעבר יוהל"ן – לענייני נשים).

מרכז יחידת מהו"ת נמצא בחר"פ צריפין במרכז הארץ אך הוא מעניק שירות בכל בסיסי צה"ל. המרכז מעניק סיוע בתחומים שונים להתמודדות עם פגיעה על רקע מיני (בנסיבות צבאיות או אזרחיות, בעת השירות או לפניו), אלימות במשפחה ובזוגיות והיריון לא מתוכנן.

הפנייה למהו"ת היא דיסקרטית ואיננה חייבת להיות בדרך של יידוע המפקדים, מדובר בכלי שחשוב שכל חייל וחיילת בצה"ל יכירו אותו ואת האפשרות לפנות אליו!

למרכז מהו"ת ניתן לפנות באמצעות קו הסיוע הטלפוני (בכל שעות היממה) בטלפון 03-9482600 או במספר 1111 [שלוחה 5 ולאחר מכן שלוחה 2]. ניתן גם לפנות באמצעות מייל צבאי "מהות – מרכז התמודדות ותמיכה" ולאחר מכן CTRL+K.

כמו כן, ניתן לפנות באמצעות ממונה היוהל"ם ביחידה או באמצעות המפקדים.

(C) מתוך אתר צה"ל

מתוך דבר היוהל"ם –

תא"ל יפעת תומר ירושלמי

מאז הקמתו של צה"ל ועד היום, הוטלה חובת גיוס על נשים וגברים כאחד.

על המשמעות של גיוס נשים לצה"ל עמד, בשנת 1951, ראש הממשלה ושר הביטחון, דוד בן גוריון, בטקס סיום קורס קצינות:

"בהטילנו חובת השירות הצבאי על האשה – העלינו את האשה לשיא השוויון… האשה בישראל נושאת באחריות העליונה של המדינה. באחריות הביטחון. שכם אחד עם הגבר".

במרוצת השנים, חלו תמורות ושינויים רבים במעמדן ובהשתלבותן של נשים בצה"ל, וכיום קובע חוק שירות ביטחון כי "לכל אישה זכות שווה לזכותו של גבר למלא תפקיד כלשהו בשירות הצבאי", והכול בכפוף "למהותו ואופיו של התפקיד".

כיום 86% מהתפקידים בצה"ל פתוחים בפני נשים, והן משולבות במערכים הלוחמים, המקצועיים והטכנולוגיים. שילובן של נשים בתפקידים שונים בצה"ל והרחבתו, חיזק ומחזק את צה"ל, את מוכנותו ואת חוסנו, והוא חלק מן הערובות להיותו צבא חזק, מקצועי ומתקדם.

יחידת יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (יוהל"ם), מבקשת להבטיח כי השוויון, שתחילתו בחובת הגיוס המשותפת לגברים ולנשים, יישמר לכל אורכה של תקופת השירות.

בד בבד, פועלת יחידת היוהל"ם להבטחתה של סביבת שירות בטוחה ומכבדת לכלל המשרתים בצה"ל, ללא הבדל מין, נטייה מינית או זהות מגדרית, ותוך הוקעת כל פגיעה על רקע מיני.

ליחידת היוהל"ם תפקיד חשוב ומשמעותי במימוש מדיניותו של צה"ל בדבר "אפס סובלנות" כלפי כל פגיעה על רקע מיני.

לקוחות מספרים על
עורך דין עידן דביר
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים

צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן