חשיבות קבלת ייעוץ משפטי בשלב חקירת מצ"ח

חקירת מצ"ח היא חקירה המתנהלת על ידי חוקרי המשטרה הצבאית בחשד לעבירות פליליות שאירעו בדרך כלל בקשר עם השירות הצבאי ובוצעו על ידי חיילים או גורמים אחרים שהיו במשמורת הצבא (אזרחים עובדי צה"ל – למשל).

חוקרי מצ"ח עוברים הכשרות של מספר חודשים הכוללות שיטות חקירה, למידת תכנים משפטיים ועוד. למעשה בעת החקירה – על פי רוב – החוקרים הם הצד "החזק" אל מול אותם חיילים ונחקרים שרובם מגיעים מרקע נורמטיבי נטול עבר פלילי. למעשה אותם חיילים לא בקיאים בזכויותיהם לפי חוק ומה מותר להם או אסור במהלך החקירה, מה ההשלכות של הדברים שימסרו וכיצד ימסרו אותם – לפעמים אפילו למילים מסוימות או להקשרים מסוימים יכולות להיות השלכות שונות ולפיכך חשוב מאוד לדעת כיצד להתנהל בחקירה! אלא ששוב – אותם חיילים – שלרובם זו חקירתם הראשונה בהקשר פלילי כלשהו – לא בקיאים בזכויותיהם וברזי החקירה.

חיילים רבים נופלים קורבן לתרגילי חקירה של החוקרים – מתוך מחשבה שהחוקרים רוצים אכן בטובתם וכו'… יצוין כי לעיתים מדובר בתחבולות המותרות לביצוע על ידי חוקרי מצ"ח ותמימותם של החיילים הנחקרים, הנגזרים מהיותם צעירים ונורמטיבים, גורמת לכך כי החיילים הנחקרים מסתבכים עוד ועוד בחקירה.

השילוב של מוסד חקירתי עם המערכת הצבאית הופכים לעיתים למי שלא מכיר את המערכת הצבאית (בין אם מדובר בחייל או בין אם מדובר בעורך דין פלילי מהתחום ה"אזרחי") להסתבך! הקו הדק של בין שמירה על זכויות החייל כנחקר מצד אחד לבין היות הנחקר החייל חלק מהמערכת הצבאית ונתון לפיקוד על ידי מפקדיו ועל ידי גורמי הצבא מצד אחר, מוביל לכך שחובה להיעזר בגורם משפטי בעל הניסיון הצבאי המתאים וההכרות עם מערכת המשפט הצבאית.

שלב החקירה במצ"ח הוא שלב חשוב ועשוי להשפיע על ההליכים המשפטיים בעניינו של הנחקר, על עתידו בצה"ל ובאזרחות לאחר מכן ועוד … – אסור לחיילים שנחקרים להישאר לבד במערכה – ואם אתה חייל, בן משפחה, חבר וכו' אשר צפוי או מכיר מי שצפוי לעמוד בפני חקירת מצ"ח בקרוב – אל תהסס – פנה מיד לעורך דין צבאי!

לקוחות מספרים על
עורך דין עידן דביר
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים

צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן