נפקדות ממילואים

עורך דין צבאי – כל מה שצריך לדעת על נפקדות ממילואים

נפקדות ממילואים או עריקות ממילואים הן למעשה היעדרויות משירות מילואים פעיל מבלי שניתן אישור להיעדרות זו. אזרח שנקרא לשירות מילואים פעיל ולא הגיע אליו יכול להישפט כחייל גם אם הוא במעמד "אזרח" וזאת מאחר ונקרא כדין לשירות המילואים (ישנם מקרים בהם אדם נקרא שלא כדין – לא בהתאם לפקודות ולחקיקה – במקרים כאלה מומלץ להיוועץ בעורך דין באופן פרטני). בדומה לחיילים בסדיר, גם לגבי חיילי מילואים, ככל שההיעדרות ממושכת יותר כך למעשה ההתייחסות הופכת חמורה יותר. לכן יש חשיבות רבה, במידה ואדם נעדר משירות מילואים, להסדיר את מעמדו מהר ככל האפשר.

חייל מילואים שנפקד (נפקדות ממילואים) או עריק יכול ללכת להסדיר את מעמדו ולמעשה להתייצב לסיום ההיעדרות בפני מפקדיו ביחידה ואם מדובר בהיעדרות ארוכה יותר אז בפני משטרה צבאית או כלא צבאי, כלא 4 או כלא 6. במידה וחייל מילואים נעדר מיחידתו עד שנה (במקרים מסוימים עד לשנה וחצי – במקרים אחרים – נניח היעדרות מ"צו 8" משך הזמן קצר משנה) הוא צפוי להישפט בפני קצין שיפוט בהליך של דין משמעתי. במידה ואדם נעדר לפרק זמן ממושך מזה או שבעברו היעדרויות נוספות אזי יכול להיות שיוגש נגדו כתב אישום לבית הדין הצבאי. במידה והוגש כתב אישום הרי במצב זה הרשעה בבית דין צבאי צפויה לגרור אחריה גם רישום פלילי, עונש תנאי ממושך באם איש המילואים יבצע היעדרויות נוספות משירות מילואים ורמת הענישה יכולה להיות גבוהה מזו שקיימת בהליך של דין משמעתי.

כוחות עתודה ומילואים בצה״ל

צבא הגנה לישראל בנוי על כוחות עתודה, הם למעשה כוחות המילואים, אשר יכולים להיקרא לשירות מילואים בקריאה רשמית על פי צו שיישלח בדואר או בהתאם לפרטי התקשרות אחרים שהשאיר איש המילואים ביחידת המילואים או באמצעות קצינת הקישור וכן יכול להיקרא בצו חירום שנקרא "צו 8" ומאפשר גיוס מיידי של כוחות מילואים במידה וקיים צורך בטחוני דחוף לכך. "צו 8" נקרא כך נוכח העובדה כי בעבר האפשרות החוקית לקרוא אדם לשירות מילואים בעת מצב חירום הייתה מעוגנת בסעיף 8 לחוק ולמעשה – הגם שהיום כבר לא מדובר בסעיף 8 לחוק אז השם ההיסטורי דבק בביטוי והוא נותר "צו 8".

היעדרות מ"צו 8" היא היעדרות שההתייחסות המשפטית והעונשית אליה היא יותר חמורה מאשר היעדרות "רגילה" משירות מילואים (למשל זימון לאימון או לתעסוקה מבצעית). לגישת צה"ל בכלל ולגישת הפרקליטות הצבאית בפרט – היעדרות משירות מילואים בעת חירום היא חמורה יותר והטעמים לכך ברורים ונעוצים בעיקר בכך שבעת חירום צה"ל זקוק לכוח המילואים עליו הוא מסתמך ולכן מי שלא מגיע ומתייצב כנדרש בעת חירום פוגע במוכנות הצבא ובחוסנו של צה"ל.

 

נפקדות ממילואים
נפקדות ממילואים
לקוחות מספרים על
עורך דין עידן דביר
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם

מאמרים נוספים

צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן