ייצוג עריקי ומשתמטי חו״ל

עריקי ומשתמטי חו״ל – מה זה? ואיך ניתן להתמודד?

"עריקי חו"ל" הוא מטבע לשון למי שעברו במהלך שירותם הסדיר עבירה של היעדרות מן השירות שלא ברשות (אותם נהוג לכנות נפקדים או עריקים) ושוהים בחו"ל בתקופה שלאחר תחילת ההיעדרות. "משתמטי חו"ל" הוא מונח בו נעשה שימוש למי שביצעו את אותה עבירה אך למעשה לא התייצבו למועד גיוסם כחוק ושוהים בחו"ל.

עריקות היא עבירה פלילית לגביה קבוע בחוק עונש מאסר וככלל מי שמועמדים לדין בגין עבירה זו נשפטים בפועל לעונשי מאסר בבית הדין הצבאי.

עריקות היא עבירה שיש לה מועד התחלה (המועד בו אדם היה אמור להתגייס או המועד בו החייל היה צריך להתייצב במקום מסוים אליו לא הגיע) אך מועד הסיום של העבירה הוא רק בהתייצבות או במעצר. בין לבין העבירה היא עבירה מתמשכת ולכן אין לגביה התיישנות, גם אם עובר העבירה יוצא מגבולות ישראל – העבירה ממשיכה ואינה מסתיימת.

אדם שמרכז חייו בחו"ל ועובר עבירה של היעדרות משירות צבאי אמנם לא צריך לחשוש ממצב בו לוכדי עריקים מטעם חיל המשטרה הצבאית יגיעו לאתרו בכתובתו בחו"ל אך קיים חשש משמעותי שבמועד חזרתו לישראל הוא עלול להיעצר בביקורת גבולות ולהילקח למעצר בבסיס הכליאה הצבאי (בסיס הכליאה נווה צדק – הידוע בשם "כלא 10"). בנוסף לכך, ייתכן ואדם בסטטוס של עריק חו"ל או משתמט חו"ל ייתקל בקשיים נוספים למשל חידוש דרכון ישראלי באמצעות רשויות מדינת ישראל בחו"ל (קונסוליות ישראל או שגרירויות המדינה).

חלק נכבד מעריקי חו"ל, שוהים בחו"ל תקופות ארוכות טרם הם חוזרים לארץ, חלקם נישאים, מביאים ילדים, בונים קריירות וממשיכים לחייהם – מה שעלול להפוך את ה"חוויה" במסגרתה יחזרו לישראל ויעצרו לאירוע בעל השלכות משמעותיות במובן זה שלאדם בעל עסק וקריירה או שהינו בעל משפחה שעליו לדאוג לה ולתמוך בה – יהיה קשה יותר להתמודד עם זמן ממושך במעצר.

לרוב, הפתרון המתאים דווקא לאלו אשר שוהים בחו"ל זמן ממושך הוא פנייה באמצעות עורך דין להסדרת מעמד כעריקי חו"ל.

הסדרת מעמד עריקי חו"ל

עורך דין המתמחה בפניות לגורמי הצבא יכול לדעת לאחר שיקבל נתונים לגבי מצבכם כעריקי חו"ל – לאיזה גורם בצבא הכי ראוי לפנות בבקשה להסדרת מעמד, באיזו דרך יש לעשות כן ומה הם הטיעונים הנכונים שיש ליתן להם את הבכורה ואת המשקל על מנת להסביר את מצבכם באופן הנכון ביותר.

הסדרת מעמד של עריקי חו"ל הוא למעשה תהליך אותו מוביל עורך הדין לפני שאתם מבקשים להגיע לישראל ולעמוד בפני חשש פן תעצרו בכניסתכם לישראל. תהליך של הסדרת מעמד עשוי לדרוש מכם שיתוף פעולה בהשגת אסמכתאות לגבי מצבכם האישי והמשפחתי ויכול להתמקד הן בסיבות בגינן נאלצתם להתחיל את היעדרותכם והן בנסיבות חייכם במהלך תקופת העריקות או בעת הפנייה להסדרת מעמד. הבקשה יכולה להיות מבוססת על טעמים שונים, שלכם או של בני משפחתכם והכל לפי העניין.

מדיניות גורמי הצבא ביחס לעריקי חו"ל משתנה לאורך השנים ותלויה בין השאר במפקדי הצה"ל האחראים על המדיניות – למשל, מפקד מיטב, התביעה הצבאית בפרקליטות הצבאים (תחום עריקים), גורמי מדור עריקים ועוד.

לקוחות מספרים על
עורך דין עידן דביר
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
צריכים עזרה מול הצבא?
השאירו פרטים ואצור איתכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן